Министерот Николовски ќе се сретне со косовскиот колега Фатон Пеци

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе оствари средба со министерот за земјоделство, шумарство и рурален развој на Косово, Фатон Пеци.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Николовски оствари средба со Јоана Данглер директорка на одделот за диви животни и Барбара Ван Џин, интернационален директор и експерт во “Wild animals rescue”

Благосостојбата на животните е нешто е нешто на што особено посветуваме внимание. Во таа насока на иницијатива на најголемата светска организација за заштита на животните FOUR PAWS денеска остваривме средба со Јоана Данглер, директорка на одделот за диви животни, и Барбара Ван Џин, интернационален директор и експерт во “Wild animals rescue” се со цел преку нивното знаење, логистика, и искуство да ја унапредиме благосостојбата на животните во нашата држава.

Share
Прочитај повеќе

Николовски од Струмица: Нема да дозволиме да се манипулира со откупот на пролетна зелка, инспекциите се на терен, никој не е привилегиран

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со директорите на Платежната агенција и Државниот инспекторат за земјоделство, Никица Бачовски и Зоран Шапуриќ, како и со претставници од министерството,  во Струмица имаа средба со производителите на пролетна зелка. На средбата се разговараше за состојбата со откупот и пласманот на пролетната зелка.

Share
Прочитај повеќе

Николовски на средба со Декани од неколку факултети, разговарано за можноста за ангажирање на студенти во рамките на МЗШВ

Со ова ја зајакнуваме соработката помеѓу министерството и факултетите , овозможуваме можност за стипендирање на студентите во сите области, и ги вклучуваме факултетите во изработка на програми и закони“, посочи Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Николовски утре на средба со јаболкопроизводителите во Ресен

Би порачал само, дека не сакаме никаква партизација, ниту политизација, тука сме за поддршка на земјоделците, тоа е наша обврска, информира министерот.

Share
Прочитај повеќе

Христо Кондовски: Средба со фармерите од село Меџитлија

Во какви услови живеат и работат земјоделците може да се почуствува само заедно со нив на терен, во нивите и на фармите…

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа на средба со амбасадорот на Република Аргентина Н.Е.Алфредо Атанасов

Министерот Хоџа, денеска одржа прва средба со амбасадотор на Република Аргентина Н.Е. Алфредо Атанасов.

Share
Прочитај повеќе

Средба на земјоделци со претставници од МЗШВ и ФЗНХ по повод Меѓународниот ден на задругите

Мрежата на земјоделски задруги во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) денеска организира средба по повод 3 јули, Меѓународниот ден на задругите.

Share
Прочитај повеќе

Вицепремиерот Николовски во Санкт Петербург: Средба со заменикот министер за земјоделство на Руската Федерација г. Сергеј Левин

Денеска, во Санкт Петербург во рамки на меѓународниот економски форум (SPIEF 2021), како копретседател на македонскиот дел на Меѓувладината македонско-руска комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка меѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација, остварив средба со заменикот министер за земјоделство на Руската Федерација г. Сергеј Левин.

Share
Прочитај повеќе

Заев со земјоделци од Гази Баба и Арачиново: Обештетување на необештетените од невремето во 2016 и 2018

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, придружуван од заменик-претседателот на Владата за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, се сретна со Аднан Ајрула и уште неколкумина други претставници на Организациониот одбор на протести на земјоделците од општините Гази Баба и Арачиново.

Share
Прочитај повеќе