11 Фестивал на младо вино на „Тиквеш“: И кога сѐ е вонредно, младото вино е извонредно

Годинешниот Фестивал на младо вино ќе може да се следи и преку страницата на „Тиквеш“ на социјалната мрежа Фејсбук – Facebook.com/TikvesWinery, во петок, на 20. ноември 2020, во периодот од 19 до 21 часот.

Share
Прочитај повеќе

Вински фестивал се одржа во Кавадарци

Тиквешки вински фестивал за првпат се одржа во Кавадарци, во организација на Здружението на семејни винарии, во соработка со Здружението на винари.

Share
Прочитај повеќе

Фестивал на храна и култура „Taste Krusevo“, од 27 до 29 септември

-Имаме многу содржини во Крушево и навистина имаме многу да понудиме. Ако цело лето имавме богата понуда за авантуристички спортови и чист воздух, еве сега на почеток на есента покрај авантурата преку „Taste Krusevo“ на посетителите им го нудиме вкусот на нашата храна и историското богатство на културните знаменитости. Ги поканувам сите граѓани од државата и надвор од неа да не’ посетат за овој фестивал и да ја дегустираат вкусната храна“- вели Христоски.

Share
Прочитај повеќе

Фестивал на лубеницата во Љуботен

Од општина Бутел најавуваат и културно-уметничка програма, а присутните ќе можат да вкусат, освен љубеница и диња, и повеќе специјалитети карактеристични за жителите од Љуботен.

Share
Прочитај повеќе

Фестивал на диви смокви во Валандово

Во Валандово вчера се одржа фестивалот на диви смокви „Еко росалес“. Гостите во живо гледаа како се подготвува слатко од диви смокви, дегустираа, но и разменуваа рецепти и искуства.

Share
Прочитај повеќе

Bо Кратово дегустација на традиционални Кратовски гастрономски специјалитети

Традиционални јадења од Осоговскиот регион, к´цана сол од Шлегово, Кратовско, џем, слатко од смокви и сливи, пинџур, лутеница, нежиловски компир и жолто сирење се само дел од автентичните специјалитети од Кратовскиот крај кои беа презентирани на вчерашниот настан за промоција на гастрономските специјалитети во Кратово.

Share
Прочитај повеќе