Црното чоколадо е поздраво од млечното

Црното чоколадо, поради здравите состојки, секогаш се препорачува за консумирање пред млечното, дури и на дневна основа, но сепак експертите предупредуваат да се посвети внимание на количината, бидејќи прекумерното користење може да биде штетно.

Share
Прочитај повеќе

Во ЕУ годишно се произведуваат околу четири милиони тони чоколадо

Годишно во Европската Унија се произведуваат околу четири милиони тони чоколадо вредно 18,3 милијарди евра, а најголеми производители се Германија и Италија.

Share
Прочитај повеќе

„Минува преку ѕидот на цревата“, Франција забрани адитив што го има во чоколадото и мастиките

Од следната година во Франција ќе стапи во сила забраната за употреба на супстанцата титаниум диоксид во прехранбените производи. Станува збор за адитивот Е 171, што се користи во различни намирници вклучувајќи ги и чоколадото и гумите за џвакање.

Share
Прочитај повеќе

Nestlé произведе чоколадо со 30% помалку шеќер

Со помош на малку наука, Nestlé успеа да произведе чоколадо кое содржи 30% помалку шеќер од останатите чоколадни производи на компанијата. За нив ова е голем чекор напред кон, како што тие велат, поздраво и подобро чоколадо.

Share
Прочитај повеќе

АХВ се одбрани: Нема отстапувања во квалитетот на чоколадите во Македонија

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) врши редовни контроли на чоколадите кои се продаваат во Македонија, независно дали станува збор за увозни или од домашно производство. Од досега извршените контроли Агенцијата нема добиено лабораториска потврда за отстапувања во безбедноста и квалитетот на овој вид производи.

Share
Прочитај повеќе

Во Македонија чоколадите за деца се без млеко и какао

Чоколадите за деца на македонскиот пазар воопшто не содржат млеко и какао, иако се така декларирани, соопшти денеска универзитетскиот професор Јадранка Дабовиќ.

Share
Прочитај повеќе

Нестле “Кит Кет” прогласена за најдобра чоколада на светот

Чоколадото „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласено за најдобро на светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува „Индепендент“.

Share
Прочитај повеќе