Времето денеска сончево со мала до умерена облачност и слаб северозападен ветер

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд. Минималната температура ќе биде во интервал од 15 до 22, а максималната ќе достигне од 31 до 38 степени. УВ=8

Share
Прочитај повеќе

Бислимовски: Од полноќ дизелот ќе поевтини за два денара

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

Share
Прочитај повеќе

МТСП: Во тек е етапната исплата на јулските пензии

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска почнува етапната исплата на јулските пензии, кои продолжуваат да се исплаќаат предвремено.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Времето претпладне сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне и кон крајот на денот ќе биде нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Ангелов: Најсериозен е пожарот на Криволак, утрото повторно се разгоре

Најсериозен е пожарот на Криволак, утрото повторно се разгоре, го гаснат два хеликоптера армиски и полициски.

Share
Прочитај повеќе

Потврден нов случај на болеста африканска чума кај свињите

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги известува одгледувачите на свињи дека од Ветеринарниот институт при Факултетот за ветеринарна медицина Скопје доби потврда за појава на нов случај на болеста африканска чума кај свињите во едно одгледувалиште со екстензивен начин на чување свињи во село Моштица, општина Македонска Каменица.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ: Земјоделците не заслужуваат блокади – Собраниската комисија за земјоделство да ги разгледа и донесе предложените закони во интерес на земјоделците

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во април, до Собранието на Република Северна Македонија поднесе измени и дополнувања на Законот за земјоделство и рурален, како и изменување и дополнување на Законот за основање на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Share
Прочитај повеќе

Платежната агенција го објави ИПАРД повикот за Мерка 3: Нови 5 милиони евра за винската, месната, млечната, мелничката и целокупната преработувачка индустрија

Како што беше најавено  АФПЗРР го објави повикот за Мерка 3 од ИПАРД со кој 5 милиони евра им стојат на располагање на винската, месната, млечната, мелничката и целокупната преработувачка индустрија.

Share
Прочитај повеќе

До среда многу топло време, ослободени од работа ранливите групи граѓани

До среда подрачјето на нашата земја и понатаму ќе биде под влијание на топол бран со високи утрински и дневни температури.

Share
Прочитај повеќе

Бензините намалени за 2 денар, дизелот поевтин за 2,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,42% во однос на одлуката од 21.07.2022 година.

Share
Прочитај повеќе