Вицегувернерката Митреска: Се очекува стабилизирање на глобалните цени на храната и енергенсите

Шокот што го предизвика војната во Украина врз цените на примарните производи на светските берзи придонесе за поголема нагорна корекција на стапката на инфлацијата и кај нас.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со слаб ветер и пониски температури

Времето во земјава ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Поради разведрувањето утринските температури ќе бидат ниски за овој период од годината.

Share
Прочитај повеќе

Доделени договорите за набавка на модерни системи за наводнување

Во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство беа доделени договорите за набавка на модерни системи за наводнување, конструкција на бунари и други зафати на површински води.

Share
Прочитај повеќе

Бачовски: Денеска е реализирана првата исплата за субвенционирање на набавка на вештачки ѓубрива

Директорот на Платежната агенција, Никица Бачовски, соопшти дека Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска ја реализираше првата исплата наменета за субвенционирање на набавка на вештачки ѓубрива.

Share
Прочитај повеќе

Забавен развојот на житарките, земјоделците да ги заштитат културите од силниот ветер

Влажниот бран што ја зафати земјава е предуслов за развој на болести, штетници и плевели во земјоделството, а силниот ветер кој се очекува некаде да надмине и 60 километри на час, може да предизвика сериозни штети, предупредуваат агрометеоролозите.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Николовски оствари средба со Јоана Данглер директорка на одделот за диви животни и Барбара Ван Џин, интернационален директор и експерт во “Wild animals rescue”

Благосостојбата на животните е нешто е нешто на што особено посветуваме внимание. Во таа насока на иницијатива на најголемата светска организација за заштита на животните FOUR PAWS денеска остваривме средба со Јоана Данглер, директорка на одделот за диви животни, и Барбара Ван Џин, интернационален директор и експерт во “Wild animals rescue” се со цел преку нивното знаење, логистика, и искуство да ја унапредиме благосостојбата на животните во нашата држава.

Share
Прочитај повеќе

Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата

Ви се обраќам како министер кому примарна задача во овој период на економска и енергетска криза, а на подолг рок и потенцијална криза за храна е да ги решава проблемите на земјоделците. Барам заедно да им помогнеме на овие наши граѓани да се подготват за нови реколти, поголемо производство и подостоинствен живот.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Преку нови четири огласи на раполагање ставаме дополнителни 4.294 хекатри земјоделско земјиште до 3 хектари за долгогодишни насади

На својата редовна 45-та седница Владата на Република Северна Македонија по предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство донесе одлука за распишување на четири јавни огласи за ставање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари.

Share
Прочитај повеќе

Скок на цената на пченицата на светските пазари

Цената на пченицата на меѓународните пазари скокна и достигна рекордно ниво во последните два месеци, откако Индија, како втор најголем производител во светот, го забрани нејзиниот извоз.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ: На 20-ти мај истекува рокот за аплицирање на јавниот повик за поддршка при набавка на трактор

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сите земјоделци дека истекува рокот на јавниот повик за користење на средства за набавка на трактор.

Share
Прочитај повеќе