Љупчо Николовски: Градиме партнерски однос со земјоделците, вложуваме во развој и модернизација на земјоделството!

Градиме партнерски однос со земјоделците, вложуваме во развој и модернизација на земјоделството!, истакна вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне сончево со мала облачност, попладне во северните делови дожд и грмежи

До петок ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност, додека од сабота се очекува влажен бран со врнежи од дожд во поголем дел од земјава, соопшти УХМР.

Share
Прочитај повеќе

До петок сончево и топло време, а од сабота врнежливо

До петок ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност, додека од сабота се очекува влажен бран со врнежи од дожд во поголем дел од земјава, соопшти УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Полициски час од полноќ, продолжено работно време на угостителските објекти до 23.30 часот

Полициски час од полноќ, продолжено работно време на угостителските објекти и почнување со работа на вежбалните, фитнес центрите и теретаните, се дел од новите  мерки што главниот Кризен штаб препорачува да важат од среда…

Share
Прочитај повеќе

50.000 хектари државно земјоделско земјиште Владата ќе стави на продажба, почетна цена од 20 до 60 денари по квадрат

50.000 хектари државно земјоделско земјиште владата ќе стави на продажба. Парцелите ќе се продаваат на јавен оглас, а на лицитацијата почетната цена ќе се движи од 20 до 60 денари, во зависност од класата на земјиштето.

Share
Прочитај повеќе

Синдикалната кошница во април зголемена за 204 денари во однос на март

Синдикалната кошница со која се пресметуваат минималните месечни трошоци на едно четиричлено семејство во април е зголемена за 204 денари во однос на март.

Share
Прочитај повеќе

Поскапуваат бензините и дизелот

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за денар и за денар и половина, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Share
Прочитај повеќе

Промовиран проектот за уредување на Бислимска клисура, Кумановско

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски, амбасадорката на Швајцарија Сибил Зутер и градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски вчера го промовираа проектот „Уредување и валоризација на спортско рекреативен еко-центар Бислим“. Спортистите и рекреативците имаат можност да користат кајаци, велосипеди, мотоцикли.

Share
Прочитај повеќе

Во Платежната агенција се финишира со обработката на апликациите за субвенции за тутун

Исплатата на субвенциите за тутунот беше најавена за месец мај. Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски ни потврди дека најавената динамика ќе биде запазена и дека тутунотопроизводителите можат да планираат на средствата овој месец

Share
Прочитај повеќе

Хоџа и Заев на доделувањето на грантови од мерката „Рурална жена”. Работиме за подобрување на економската и социјална положба на земјоделките

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа  заедно со претседателот на Владата Зоран Заев денеска заедно со, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски како и Весна Ивановиќ-Кастаред, раководителката на Ју-ен жени (UN Women), тело на ОН за родова еднаквост и зајакнување на жените, во Градскиот парк во Скопје, заедно со претставници на Националната федерација на фармери, присуствуваа и се обратија на доделување на 11, од вкупно 250 договори за грант, од програмата „Рурални жени“ на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, што ја спроведува Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Share
Прочитај повеќе