Во Делчево почна реализацијата на проектот „Произведи храна во склад со природата“

Во Делчево почна реализацијата на проектот „Произведи храна во склад со природата и допринесувај во справувањето со климатските промени“. Имплементатор е Здружението на производители на органски производи „Аронија“ од Делчево, а целта на проектот е имплементација на биолошките методи со користење на природните ресурси во производството на био-храна на фарми со пермакултура.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со слаб ветер

Времето денеска наутро ќе биде студено, а преку ден претежно сончево. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Најмногу дожд во Дебар, Охрид и Маврово

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврна во Дебар 18 литри на квадрат, во Охрид и Маврово по 14, а во Скопје четири литри.

Share
Прочитај повеќе

Променливо облачно со повремен дожд

Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од четири до 10, а максималната ќе достигне од 11 до 18 степени.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Од Кочани почнува теренска кампања за запознавање на земјоделците со новите мерки, оризот ја има највисоката откупна цена досега

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска ја посети компанијата за откуп, преработка и пласман на ориз „Левидиагро“ во Кочани, при што го претстави новиот модел за поддршка на земјоделските производители.

Share
Прочитај повеќе

Услови и потребна документација за неповратни 10.000 евра за производители на храна

Според најавите од МЗШВ наскоро се очекува да се објави за прв пат Програмата за финансирање на земјоделските производители на храна преку која можете да добиете неповратни 10.000 евра од државата.

Share
Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Трибина Свети Николе: Голем интерес за Договорно производство на бессемена лубеница

Во организација на АГРОТИМ, вчера (23 февруари 2023 г.) во Свети Николе се одржа трибина на тема – Договорно производство на бессемена лубеница.

Share
Прочитај повеќе

Бектеши ќе предложи да се укине субвенцираната струја за компаниите

Министерството за економија ќе предложи да се укине мерката за субвенционираната струја за компаниите.

Share
Прочитај повеќе

Како да се регистрирате за продажба од куќен праг – услов за добивање грант од 10.000 евра

Малите семејни производители се во фокусот на земјоделската реформа која почнува од оваа година, откако на владината седница беа усвоени новите програми наменети за поддршка на малите производители на храна и пијалаци.

Share
Прочитај повеќе

Преку ден сончево, кон крајот на денот наоблачување со слаб дожд

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, кон крајот на денот во источните делови ќе има слаб локален дожд.

Share
Прочитај повеќе