Одгледувачите на овци од тетовско се здружуваат во задруга: Најдобар начин до сигурен пласман, развој и модернизирање на производството

Им треба здружување, заеднички настап, едукација, информации, пари од фондови и мерки на Владата. Сето тоа ќе им го овозможи здружувањето во земјоделска задруга и затоа секоја чест на иницијаторите кои имаат искрена желба да помогнат во развојот на овчарството во тој регион.

Share
Прочитај повеќе

УХМР: Стабилно време до крајот на неделава, магла наутро, преку ден сончево

По котлините утре наутро ќе има појава на магла или ниска облачност, а преку денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност. 

Share
Прочитај повеќе

Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизелот се намалува за исто толку, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). 

Share
Прочитај повеќе

Пуштена во употреба делницата Крупиште – Кочани од експресниот пат Штип – Кочани

Делницата Крупиште – Кочани од експресниот пат Штип – Кочани од денеска е пуштена за сообраќај.

Share
Прочитај повеќе

За 13 проценти зголемена продуктивноста на трудот во земјоделството во ЕУ

Продуктивноста на трудот во земјоделството во Европската Унија се зголемила за 13 отсто во 2022 година, објави Европската статистичка служба Eurostat, врз основа на првите прелиминарни податоци од Економските сметки за земјоделство (EAA). Растот бил најмногу поттикнат од наглото поскапување на земјоделските производи.

Share
Прочитај повеќе

Бачовски за следната недела најавува продолжување на исплатата на субвенциите за млеко

Најавите на директорот на Платежната Агенција, Никица Бачовски, за исплата на заостанатите дополнителни субвенции за предадено кравјо, овчо или козјо млеко кај регистриран откупувач, се реализираат.

Share
Прочитај повеќе

Магла на патните правци Скопје – Желино – Тетово – Гостивар и Неготино –Демир Капија–Смоквицa

Намалена видливост поради појава на магла од 20 – 30 метри има на патниот правец Скопје – Желино – Тетово – Гостивар и од 100 -150м. на патниот правец Неготино – Демир Капија – Смоквица.

Share
Прочитај повеќе

НФФ ќе ги презентира проблемите и предизвиците во земјоделството

Националната федерација на фармери (НФФ) денеска ќе организира средба со претставниците на медиумите.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска студено, со појава на магла и умерена облачност

Утрово по одделни котлини има појава на магла или ниска облачност. Преку денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Share
Прочитај повеќе

Потсетување за земјоделците: Аплицирајте до 25 декември за предадени градинарски и овошни култури во регистрирани преработувачки капацитети

Директорот на Платежната агенција, Никица Бачовски, информира дека е во тек аплицирањето за дополнителни директни плаќања за:

Share
Прочитај повеќе