Најмногу дожд во Дебар, Охрид и Маврово

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврна во Дебар 18 литри на квадрат, во Охрид и Маврово по 14, а во Скопје четири литри.

Share
Прочитај повеќе

Променливо облачно со повремен дожд

Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од четири до 10, а максималната ќе достигне од 11 до 18 степени.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Од Кочани почнува теренска кампања за запознавање на земјоделците со новите мерки, оризот ја има највисоката откупна цена досега

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска ја посети компанијата за откуп, преработка и пласман на ориз „Левидиагро“ во Кочани, при што го претстави новиот модел за поддршка на земјоделските производители.

Share
Прочитај повеќе

Услови и потребна документација за неповратни 10.000 евра за производители на храна

Според најавите од МЗШВ наскоро се очекува да се објави за прв пат Програмата за финансирање на земјоделските производители на храна преку која можете да добиете неповратни 10.000 евра од државата.

Share
Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Трибина Свети Николе: Голем интерес за Договорно производство на бессемена лубеница

Во организација на АГРОТИМ, вчера (23 февруари 2023 г.) во Свети Николе се одржа трибина на тема – Договорно производство на бессемена лубеница.

Share
Прочитај повеќе

Бектеши ќе предложи да се укине субвенцираната струја за компаниите

Министерството за економија ќе предложи да се укине мерката за субвенционираната струја за компаниите.

Share
Прочитај повеќе

Како да се регистрирате за продажба од куќен праг – услов за добивање грант од 10.000 евра

Малите семејни производители се во фокусот на земјоделската реформа која почнува од оваа година, откако на владината седница беа усвоени новите програми наменети за поддршка на малите производители на храна и пијалаци.

Share
Прочитај повеќе

Преку ден сончево, кон крајот на денот наоблачување со слаб дожд

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, кон крајот на денот во источните делови ќе има слаб локален дожд.

Share
Прочитај повеќе

Одржана првата седница на Управниот Одбор на Национална рурална мрежа

Националната рурална мрежа е нова платформа финансирана од буџетот на Руралната програма на МЗШВ, креирана по европски терк, со целосна вклученост на членството во нејзиното управување. 

Share
Прочитај повеќе

Програма за финансиска поддршка во земјоделството за 2023 година

Средствата за финансиска поддршка во земјоделството за 2023 година во вкупен износ од 6.437.634.000,00 денари, обезбедени согласно Буџетот на Република Северна Македонија за 2023 година ќе се користат според следните мерки:

Share
Прочитај повеќе