Домашни чаеви за кашлица

Вести Совети

Тешка болка во грлото секоја година, проследена со долга сува или влажна кашлица? Чуството  е многу  лошо.
Покрај зајакнувањето на вашиот имунитет со квалитетна исхрана и свеж воздух, најдоброто нешто што треба да направите со кашлицата е да посегнете по домашен чај. Исто така, важно е да се разликува дали имате сува или влажна или продуктивна кашлица.

Со сува кашлица, мукозната мембрана е иритирана, но навистина немате што да кашлате, а со влажна или продуктивна кашлица, слузот во грлото и белите дробови, бара да излезе. Чајот од глуварче ќе ви помогне за влажна кашлица, на пример, чајот од мајчина душица и чајот  од слез ќе помогнат да се смири сувата и раздразлива кашлица.
Покрај овие чаеви, во вашата кујна не заборавајте да имате лимон, мед и ѓумбир, кои можете да ги мешате и да ги земете во форма на сируп или чај за да ги смирите иритираните грла. Забелешка: Ако кашлицата не е поврзана со настинки или алергии и трае многу долго време, консултирајте се со вашиот лекар за да видите што е тоа.

1. Чај од глуварче од кашлица

Во нашите ливади, широколисно(лат. Plantago major) и тесно лиснато глуварче (лат. Plantago lanceolata) растат во изобилство, и двата се подеднакво лековити. Глуварчето  е одличен избор за продуктивна, влажна кашлица и благодарение на слузта што ја содржи, го смирува болното грло. Исто така, помага при астма, бронхитис, алергии, ларингитис и белодробни инфекции.

Подготовка:

Истурете една лажичка лист суво глуварче во околу 2 дл топла вода, покријтего и оставетего да отстои 10 минути.  Можете исто така да додадете малку мед. Овој чај може да го консумирате неколку пати на ден за да го стимулира кашлањето и на крајот да ја смирите кашлицата.

2. Чај од мајчина душичка за кашлица

Чајот  од мајчина душица (лат. Thymus vulgaris) е познато дека помага при кашлање и ги чисти белите дробови и дишните патишта. Тоа е моќен експекторанс, кој промовира отстранување на бронхијалната слуз од белите дробови. Исто така, го намалува воспалението и главоболката. Има силни антибактериски својства и делува како спазмолитичко, што значи дека ги релаксира грчевите на бронхиите. Се користи како народен лек за настинка, грип, бронхитис, астма, засипнатост и пневмонија.

Подготовка на чај:

Истурете една лажица сушена (или 2 лажици свежа) мајчина душичка во врела вода. Оставете го покриено да отстои 10 минути, а потоа процедете го . Додадете малку мед ако сакате.

3. чај од бел слез против сува кашлица

Белиот слез (лат. Althaea officinalis) помага при сува кашлица, која може да биде толку упорна и непријатна (особено ако не фаќа некаде на пат или на работа). Оваа фантастична медицинска билка содржи слуз, која ја лепи и премачкува мукозната мембрана на грлото и на тој начин го штити од иритација. Олеснува кашлица и помага при кашлање.

Подготовка:

Чајот од бел слез се подготвува со ладна вода. Истурете една лажица сув корен од бел слез со 2 дл ладна вода и оставете да отстои најмалку два часа за да може растението  да ја ослободи слузта. Потоа исцедете го чајот и малку загрејте го на температурата на телото. Можете да го засладите со мед или стевија. Пијте го во голтки неколку пати на ден.

“Современо Земјоделство “

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *