Под нулата во среда и четврток, за Велигден потопло и променливо време

Вести

Минусни температури во среда и четврток, а потопло и променливо време за велгденските празници, најавува Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Утринските температури во среда ќе се спуштат до минус три, а во четврток до минус еден степен. Од петок ќе има затоплување и позитивни утрински температури, а дневните ќе се движат од 18 до 26 степени.

May be an image of map and text that says "Kp. паланка 1 0 0 Ckonje времето утре 19.04.2022 рад мин. макс. Ckonje 2 14 тетово 1 12 маврово 4 6 охрид 9 битола 11 прилеп 10 кр.паланка 10 св. николе 13 штип 14 берово 8 .капира 16 струмица 14 евгелија 16 тетово св. св.николе николе маврово берово 0 3 2 1 2 1 2 штип д. Kanuja охрид прилеп струмица битола гевгелија"

 

Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Претежно во планинските подрачја ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

За време на викендот претпладне ќе биде сончево, а попладне ќе има појава на локален пороен дожд со грмежи.

Најтопло ќе биде в недела, со минимални температури од 5 до 10 степени и максималните ќе достигнат до 26 степени.

May be an image of text that says "ден среда (20.04) четврток (21.04) време петок (22.04) сабота (23.04) Bemep недела (24.04) променлив мин.тем. (°C) мак.тем. (°C) 3 до 3 до 4 10 до 16 2 до 6 променлив 14 до 20 3 до 9 16 до 21 5 до 10 18 до 25 20 до 26"
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *