Поевтина струја за компаниите од прехранбената индустрија, цените треба да се намалат најмалку за десет проценти

Поевтина струја за компаниите од прехранбената индустрија, училиштата и јавните претпријатија од областа на водоснабдувањето со цел да се намали цената на основните прехранбени производи и непречено да се одвива образовниот процес во претстојниот зимски период, се дел од последните мерки за справување со кризата, што Владата ги донесе на вчерашната седница и со кои ќе бидат опфатени околу 200 компании.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево и релативно топло со слаб ветер

Времето денеска ќе биде претежно сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Share
Прочитај повеќе

Закон за задолжително осигурување: Нема компромис со климатските промени – твоја одговорност е да го заштитиш сопственото производство и добиток

Земјоделските стопанства регистрирани во единствениот регистар на земјоделски стопанства (ЕРЗС)  согласно со Законот за земјоделство и рурален развој пред поднесување на барање за финансиска поддршка согласно годишната програма за финансиска поддршка во земјоделството за тековната година се должни посевите и плодовите од насадите, грлата добиток и пчелните семејства за кои бараат финансиска поддршка да ги осигураат во Пулот од штети предизвикани од временски непогоди и други настани.

Share
Прочитај повеќе

Почна мониторингот на дива коза во НП „Галичица“, првично регистрирана една единка

Два тима на Националниот парк „Галичица“ и Македонското еколошко друштво реализираа активност за следење на диви кози (Rupicapra rupicapra balcanica) на територија на националниот парк. Климент Нанев, соработник за живеалишта и видови во НП „Галичица“, информира дека на теренските активности биле воспоставени трансекти, точки за набљудување, но и дека била забележана само една дива коза, мажјак.

Share
Прочитај повеќе

Распишан тендерот за изградба на откупно-дистрибутивниот центар во Скопје

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, синоќа, одговарајќи на пратенички прашања во Собранието, информираше дека е распишан тендерот за изградба на досега наjголемиот откупно-дистрибутивен центар во Гази Баба во Скопје.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Со новиот Закон, ПРИВАТНОТО земјиште што не се обработува со години, државата ќе може да го дава под концесија

Министерот Николовски информираше дека со новиот Закон за земјоделско земјиште, напуштеното приватно земјиште, односно приватното земјиште што не се обработува со години, државата ќе може да го дава под концесија.

Share
Прочитај повеќе

Календар на ловни денови за засилен санитарен лов на диви свињи на Галичица

Врз основа на Решението за одобрување на ловење на дивеч под заштита и преземени мерки од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во однос на појавата на африканска чума кај свињите донесено од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство бр.50-8629/1 од 30.08.2022 година и Решението на АХВ за контролни и заштитни мерки во однос на болеста африканска чума кај свињите бр. 10-2257/2 од 03.08.2022 година и изменте и дополнувањата на ова Решение, Јавната установа Национален парк Галичица донесе ОДЛУКА ЗА ЛОВНИ ДЕНОВИ (КАЛЕНДАР НА ЛОВНИ ДЕНОВИ).

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево и топло, температурите до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец.

Share
Прочитај повеќе

Османи во работна посета на Јордан – Потпишан меморандум за соработка во земјоделството

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во рамки на посетата на Јордан, имаше средба со министерот за земјоделство Кхалид Ал Ханифат со кого потпишаа меморандум за разбирање за соработка во областа на земјоделството, што претставува прв меѓународен договор меѓу владите на Република Северна Македонија и на Хашемитското Кралство Јордан, соопшти МНР.

Share
Прочитај повеќе

Три држави го блокираа одобрението за употреба на глифосат во ЕУ

Блокирано е привременото продолжување на одобрението за употреба на глифосат во Европската Унија.

Share
Прочитај повеќе