Глог – го лекува срцето, го штити здравјето и штити од зло

Вести Совети

Се верува дека глог е растение кое  е  вкоренето во нашиот народ дека  штити од секакво зло. Ја украсува  куќата, добро е да се јаде, и зазема важно место во верските церемонии. Легендата тврди дека од  трн од глог направил круна за Христос за време на неговата неволја, па не изненадува што многу митови се поврзани со  ова дрво. Од глог, Кинезите пијат ферментиран пијалок пред 9000 години, а античките Грци и Индијанци ги користеле за лекување.

 

Глог е дива, грмушка, растение од семејството роза, расте во влажни области, на шумски рабови, но и по огради. Тоа е многу отпорно растение, листовите се поделени на три до пет лобуси а цветовите обично се бели собрани и миризливи . Плодот е кружен – триаголник и месест со едно до три семиња. Медицинските својства на глог биле добро познати со векови, и е најшироко користен кај кардиоваскуларните заболувања во традиционалната медицина. Глогот го зајакнува   срцето, а исто така се користи како природен лек за регулирање на крвниот притисок. Не само што го намалува крвниот притисок, туку и го крева повисоко во случаи на нарушен срцев мускул. Има корисен ефект врз блокадата на крвните садови, воспаление на срцевиот мускул  и против ангина пекторис. Со еден збор, помага при лекување на сите видови на срцеви заболувања.


Во традиционалната медицина се користи цветот, лисјата и овошјето од глог без микроорганизми кои се богати со антиоксиданти. Цветовите се направени од есенцијално масло, а лисјата се користат за подготовка на чај. Плодовите  содржат танин, сапонин, гликозиди и фруктоза и се исклучително богати со соли на калиум, натриум, калциум и фосфорна киселина. Глогот   содржи мрсно масло, шеќер, лимонска, винска и други киселини, додека кората содржи алкалоиди. Цветовите од глог имаат силна арома и мирис на мед, а се собираат во пролетта меѓу април и јуни во време кога дрвото е во целосен цут. Тие се сушат во тенок слој без изложување на сончева светлина, бидејќи тие не треба да ја менуваат бојата. Листовите се берат откако ќе цвета растението и  се сушат исто како цветот, додека плодовите се берат во есен кога ќе станат целосно зрели и светло црвени. Прво, тие се сушат во сенка за да блеснат, а потоа може да се исушат на сонце. Свежите тинктури од глог  најчесто се користат во хомеопатијата , а лековитите својства  на ова растение  е потврдено од науката.

Сепак, важно е да се напомене дека  продолжената и секојдневна употреба на глог, без разлика дали преку чај или тинктура може да предизвика гадење, па дури и труење. Затоа, се препорачува да се одмори  два до три дена по третманот со чај од глог за пет до седум дена. Препорачливо е да не земате чај самостојно, туку тоа да го правите   под надзор на лекар или фитотерапевт за време на терапијата.
Иако првенствено е позната како билка за третман на срцеви заболувања, глогот е една од билките со најсилен смирувачки ефект и има корисен ефект врз нервниот систем. Помага при замор, недостаток на енергија, несоница, вознемиреност, тешко дишење, вртоглавица, чукање на срцето, нервоза, тинитус, анемија … Може да се искористи за да помогне при губење на тежината, бидејќи го промовира протерувањето на вишокот вода од организмот. Глогот го зајакнува сврзното ткиво на зглобовите, а заради своето антиинфламаторно дејство, се препорачува за пациенти кои имаат различни воспалителни состојби, но треба да се избегнуваат од бремени жени, доилки и деца под 12 години. Глогот  најчесто се консумира како чај без разлика дали се користат сушени бобинки, цвеќиња или лисја.
Подготовката е многу едноставна. Истурете една лажичка рендано овошје од глог со 150 мл врела вода, покријте, оставете да отстои 15-30 минути. Процесирајте и пијте три пати на ден. За борба против аритмијата, чајот се користи од цветот и лисјата од глог, и тоа  на следниот начин: истурете една лажица сушен цвет и лист од глог со 2 дл врела вода и оставете ја добро запечатена два часа. Процесирајте и пијте два пати на ден . Ако не сте љубител на чаеви, треба да знаете дека од  глогот може да се направи и сок, џем, но и вино и ликер, без губење на лековитите својства на оваа билка.

Еве како љубителите на виното можат да го направат својот омилен пијалок, но за разлика од класичното вино од грозје, се консумира само една ракиена чашка  на ден.

Вино од глог
Состојки:
* 1 килограм  свежи, зрели бобинки од глог
* Литар и пол зовриена вода
* 500 гр жолт шеќер

Подготовка: Добро измијте и исчистете ги бобинките од глог и истурете ги во голема стаклена тегла. Додадете зовриена и изладена вода и жолт шеќер. Покријте ја теглата со газа и оставете на собна температура на темно место 40 дена. После тоа, истурете ја течноста во стаклено шише чувајте во   фрижидер. Пијте една ракиена чашка  секое утро, половина час пред појадок.

„Современо Земјоделство“

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *