Saturday, December 02, 2023

Кина го блокира увозот на свинско месо од канадски производители

Вести Совети

Министерот за земјоделство на Канада, Мари-Клод Бибо, во интервју за Ројтерс во средата изјави дека сé уште не добила официјално известување од Кина за оспорувањето на дозволата и дека нема да ги идентификува вклучените компании.

“Ние треба да го разгледаме ова”, рече таа по телефон од Отава. “Тоа може да биде само административно. Можеме лесно да се справиме со ситуацијата. Не можам да шпекулирам зошто дозволите се суспендирани”.

Канадско-кинеските врски паднаа на најниско ниво во декември минатата година, кога полицијата во Ванкувер го уапси главниот финансиски директор Менг Ванџо на Huawei Technologies Co Ltd по налог на САД.

Оттогаш, Кина уапси два Канаѓани и го прекина увозот на повеќе канадски компании

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *