Тиквата е корисна од плодот до коренот

Вести Градинарство Совети

Тиква (латински Cucurbita pepo), е едногодишно ползаво растение од семејството на тиква. Нашите баби знаеја како да направат највкусна супа и пита од тиква. Тиквата  зрее во есен, ја задржува својата свежина за долго време, така што е неопходна на трпезата во зимските  денови. Плодот се користи за  исхрана, а семето во фитотерапијата.


Корисна од плодот до коренот.
Постојат научни докази дека тиквата се користела во исхраната од 7.000 год. п.н.е. Во античка Грција и Рим, жените правеле  маслиново масло од  семките на   тиквата, кои ги користеле за негување на кожата и отстранување на пеги на лицето.

Пита со тиква сè уште е традиционален оброк за благодарници во Канада и САД денес.

Најчесто се одгледува во градина или нива меѓу земјоделските култури во пченка. Плодот е сферичен или цилиндричен во жолта, бела или портокалова боја, со мазна или благо ребреста кора. Внатрешноста на тиквата е интензивна жолта – портокалова боја со семе и пулпа.

Тиквата е лековито растение, и може да ја користи буквално секој.  Надземните  делови од растението, дрво и лисјата  се користат како исхрана на добитокот, плодот  од тиквата во исхраната, додека од семето се добива масло со исклучителен квалитет. А коренот? И тој се користи за калемење на  лубеници и дињи. Во нашиот регион, неколку видови тиква се одгледуваат главно во градините, или како култура во пченка. Традиционалното овошје од тиква обично тежи помеѓу 2,7 и 8,2 килограми, додека поголемите сорти можат да достигнат тежина од повеќе од 34 килограми.

Тиквата  е богата со вода, растителни влакна, протеини и витамини, а се користи за  подготовка на супи, пити, вкусни сосови, сокови, џемови или едноставно печена во рерната. Тиквата  е водечка фабрика меѓу зеленчукот во однос на хранливата вредност и важноста на исхраната. Малку е познато дека има шест пати повеќе витамини од јаболката  и цвеклото , богата со витамини А, Ц, Е и Б, како и железо. Повеќето минерали се калиум, фосфор, калциум и железо исто така многу олиго и елементи во трагови.

Тиквата  содржи повеќе од 60 проценти незаситени масни киселини и е богата со растителни протеини, протеини, пектини, целулоза,како и други растителни влакна, што ја прави лесно сварлива. Речиси нема маснотии затоа што 100 грама тиква содржи само околу триесет калории, што го прави идеално за сите типови диети. Сепак, треба да се напомене дека семето од тиквата  има дури дваесет пати повеќе калориска вредност на овошјето, затоа што содржи повеќе протеини, јаглехидрати и масти, како и други корисни и лековити состојки што ги содржи овошјето.

Семето е богато со масла, протеини и минерали и се користат за печење како и за добивање на масло со ладно цедење. Маслото од тиква е  со црвеникава боја, добар квалитет, лесно сварливо. По бројните студии, експертите дошле до заклучок дека маслото од тиква го регулира нивото на холестерол, ја спречува функцијата на мочниот меур и помага во лекувањето на синдромот на нервозно црево. Студиите потврдија дека ова масло го намалува ризикот од одредени видови на камења во бубрезите. Исто така, се препорачува како ефикасен и безопасен лек за бебиња од земјотреси глисти. Семките од тиква можат да јадат и бремени жени, доилки,постарите лица и лицата со заболен црн дроб, како и мажите кои имаат проблеми со жлездата на простатата, затоа што изобилството цинк ја намалува сериозноста на оваа болест.

Семките од тиква е особено вредно и богато со корисни состојки. Кога ги  лупите семките, внимавајте да не ја отстраните тенката сиво-зеленикава кожа, бидејќи содржи најмногу лековити состојки. Помалку е познато дека овошјето од тиква содржи аминокиселина која го стимулира лачењето на серотонин во организмот, хормон што создава весело расположение и чувство на среќа. Во дневната исхрана, велат експертите, спречува вознемиреност и депресија. Тиквата спречува предвремено стареење на телото, кардиоваскуларни заболувања, дегенерација на ткивото на окото, формирање на катаракта. Покрај регулирањето на варењето, дејствува и како лаксатив, па затоа е корисно за сузбивање на запек.

Фестивал во чест на тиквата
Плодот и семките одамна се познати во народната медицина и се користат за исфрлање на вишокот вода од организмот, лекување на цревни заболувања и простата. Денес во многу делови од нашата земја  и светот тие се користат како украси на различни начини и тие стануваат прекрасни сувенири. Во чест на тиквата, или лудилото како што се нарекува во Војводина, веќе 35-та година во втората недела од октомври, во Кикинда се одржува традиционален фестивал на тиква. Меѓу другото, постои избор за најтешка и најдолга лудост, додека многу посетители традиционално користат банати, специјалитети подготвени од домаќинки од тиква и разни други слатки и солени специјалитети.

„Современо Земјоделство“

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *