Времето денеска облачно и студено со повремени врнежи од дожд, а на планините снег

Вести

Времето денеска ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Кон крајот на денот и во текот на ноќта, особено во западните делови, врнежите наместа ќе бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5, а максималната ќе достигне од 2 до 8 степени Целзиусови.

Во Скопје ќе биде облачно и студено, а кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне до 4 степени Целзиусови.

Според најавите од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), од утре до сабота температурата ќе биде во пораст. По одделни котлини ќе има услови за појава на магла и значителна ниска облачност и таму дневната температура ќе биде пониска. Врнежи од дожд повторно се очекуваат во сабота.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *