Дуња – кралица на овошјето што лечи и го чува здравјето

Вести Градинарство Совети

Дуњата (лат. Cydonia oblonga) е овошје од семејството на рози. Нејзиното ботаничко име потекнува од грчкиот град Кидонија (денес Ханија) на северозапад на островот Крит. Легендата вели дека во античка Грција, боговите со дуња ја одредувале судбината. Се смета за симбол на љубов, среќа, плодност, интелигенција, убавина, истрајност и непостојаност. Ова е причината зошто многу историчари веруваат дека јаболката опишани во античко време биле всушност дуњи бидејќи биле почести во природата. Поради своите лековити својства, таа е исклучително ценета во нашата  земја, а освен овошјето, лисјата се користат и како лек за правење на чај. Колку била ценета потврдува и фактот дека на девојчињата честопати им било давано името Дуња, кое и денес е популарно.

Од компот до ракија

Дуњата потекнува од Кавказ, расте во Азија и Европа, на рабовите на шумите, а се наоѓа и на крајбрежјето. Дури и денес, може да се најде во природата во Ерменија и Иран. Дуњата расте како грмушкасто листопадно дрво со висина до шест метри. Дрвото изгледа како јаболкница, а лисјата се слични. Од мај до јуни, тој е украсен со бели до нежни розови цветови, додека плодот е златно-жолт со мали влакна и зрее кон крајот на есента. Може да личи на јаболко, круша или да има неправилна форма како да е подгрбавена. Дуњата може да даде  плод по четири години од нејзиното садење, додека достигне целосна плодност на возраст од осум години. Семето на дуњата содржи различна слуз, масла кои ја хранат и хидрираат кожата, па затоа се повеќе се користи во козметичката индустрија. Дуњата е нискокалорично овошје кое содржи само 57 калории на 100 грама, па затоа е добро за луѓето кои имаат проблем со вишок килограми и сакаат да ослабат.

Дуњата често се нарекува есенска витаминска бомба бидејќи има големи количини на витамин Ц, потоа витамин Б1, Б2, но и калиум, натриум, цинк, железо, бакар, манган, пектин и други органски и неоргански киселини. Покрај тоа, содржи протеини, диетални влакна и јаглехидрати. За жал, дуњата сè помалку се јаде сурова, но најчесто се користи во преработката за правење компоти, желеа, сокови, како слатко или за правење  ракија од дуња. Верувале или не, дуњите се одлични природни освежувачи на воздухот, па не е ни чудо што нашите баби ги чуваа во плакари во текот на зимата.

Медицински својства

Во народната медицина долго време  дуњата  се користи  за лекување. Благодарение на танинот и слузта, ова овошје има корисен ефект врз работата на цревата и спречува заразни болести. Исто така, содржи многу пектин, кој има корисен ефект врз крвниот систем, помага во намалување на крвниот притисок и холестерол. Сокот од дуња се препорачува против кашлање, астма и дијареја, додека печена или варена дуња е особено погодна за анемични лица, но исто така и за третман на воспаление на слузницата на желудникот и цревата. Дуњата се користи и за лекување на мукозните мембрани на фаринксот, крајниците, респираторниот тракт, како и за ублажување на тешката менструација. Чајот од семе од дуња лечи несоница, ја ублажува напнатоста и го ублажува лошиот здив, додека семката слуз лекува изгореници и рани. Чајот од лисја од дуња е одличен природен лек за запирање на дијарејата.

Дуњата поради своите лековити својства често се нарекува „кралица на есента“, а чајот од  ова овошје има корисен ефект врз респираторните проблеми, смирува кашлица, засипнатост и ги ублажува симптомите на бронхитис. Секојдневната конзумација  на дуња во сурова состојба се покажа како корисна  при туберкулоза, проблеми со функцијата на црниот дроб, дизентерија, чир на желудник, како и болести на окото. Компотот од дуња се препорачува за проблеми со цревата или желудникот, додека сокот од ова овошје е едно од најдобрите лекови против   рани што се појавуваат на телото поради долго лежење, изгореници, напукната кожа, чешање. Дуњата исто така се покажа добра во зајакнувањето на имунитетот, што е добро за сите нас во зима, а особено сега за време на епидемијата на корона.

Ова овошје е исклучително ценето во Франција, каде со векови, верувале или не, се прави сирење од дуња. Французите го комбинираат ова многу необично сирење со печено месо, пред се со патка, пилешко, но и говедско и дивеч. Ова сирење е моќен извор на енергија, но не се препорачува за дијабетичари и дебели луѓе. Конечно, ви даваме рецепт за ова необично сирење.

Сирење од дуња

Подготовка: Сварете два килограми дуња, заедно со кората, сè додека не омекне целосно. Кога ќе се излади, се сече на парчиња и се пасира. Измерете ја добиената маса и додадете килограм шеќер на килограм и пол пире од дуња. Гответе сè повторно на тивок оган 45 минути со постојано мешање. Кога сирењето ќе се свари, истурете го во соодветна тава, плиток стаклен сад или во чинии. Кога ќе се излади, исечете го сирењето на коцки, превртете го во шеќер во прав и ставете го на темно и суво место да се излади добро и да се стегне.

“Современо Земјоделство”

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *