Од попладне дожд и снег

Вести

Претпладне сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне облачноста ќе се зголеми. Доцна попладне почнувајќи од југозапад ќе има врнежи од дожд, а на планините во западните делови ќе врне снег. Врнежите ќе се задржат и во текот на ноќта. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој попладне во јужните делови ќе се промени во источен и југоисточен. Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 17 степени.
Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Сончево со мала до умерена облачност, попладне значително облачно, а во ноќните часови со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.
T= 15 °C, P= 982 hPa, U= 38 %, V= 3 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *