Утринската во Битола -8, а дневната до 7 степени

Вести

 

Утрово најстудено со -8 степени беше во Битола, -6 Прилеп, -5 Попова Шапка, -4 Тетово, Д. Капија, Скопје-Петровец, -3 Штип, -2 Струмица, Крушево, Куманово, Скопје – З.Охрид, Виница, Берово, Маврово-1 Охрид, Претор, Кр.Паланка, 2 Гевгелија.

 Преку ноќта зголемена облачност имаше на североистокот и понекаде појава на слаб снег. Утринава облачноста е помала во јужните делови, а појава на снег имаше во Крива Паланка.

Времето претпладне особено на североисток ќе има зголемена облачност и услови за појава на слаб снег кој понекаде ќе преминува во слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер кој долж Повардарието краткотрајно ќе засилува. Попладне облачноста ќе се намали. Максималната температура ќе достигне од 6 до 13 степени. Во Битола до 7 степени.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *