Monday, October 03, 2022

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност

Вести

Денеска во земјава времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во планинските региони со услови за краткотраен локален дожд.

Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец, поизразен во западните делови.

Како што соопшти УХМР, минималната температура ќе биде во интервал од пет до 10, а максималната ќе достигне од 20 до 27 степени.

Во Скопје, времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен западен ветер. Минималната температура ќе се спушти до осум, а максималната ќе достигне до 25 степени.

Во сабота под влијание на влажен бран ќе биде претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд во поголем дел од земјава, на места и пообилни. Во недела и понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерен, на места засилен ветер претежно од западен правец.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *