Заев: Државата ја држи стабилна цената на струјата на домаќинствата

Државата ја држи стабилна цената на струјата на домаќинствата, затоа што нашиот модел е либерализација со постепено отворање кон граѓаните.

Share
Прочитај повеќе

Сѐ што треба да знаете за производство на црвено вино во домашни услови

Производството на црвено вино во домашни услови треба да биде изведено по одредена процедура и редослед како би се добил квалитетен производ. За производство на квалитетно вино многу е битна и хигиената на садовите кои ќе се користат во процесот на производството.

Share
Прочитај повеќе

Врнежите добредојдени за земјоделството, временските услови поволни за почеток на подготовки на површините за есенската сеидба

Влажниот бран што ја зафати земјава не е доволен за целосно решавање на проблемот со сушата, но е добредојден за земјоделството – велат агрометеоролозите од УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Заев и Хоџа: Со акцијата за пошумување ги обновуваме зелените површини за здрава животна средина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, учествуваше во засадувањето со садници како дел од вонредната програма на Јавното претпријатие „Национални шуми“ која има за цел да ги санира штетите од пожарите ова лето, како и дополнително да ги зазелени голините на планините утврдени како редовна активност за пошумување.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево, од среда врнежи и пад на температурите

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб јужен ветер. Минималната температура ќе се движи од 1 до 9, а максималната од 21 до 27 степени.

Share
Прочитај повеќе