Министерот Хоџа ја прифати Декларацијата за зголемување на шумската покривка во земјава

На  Министерскиот  состанок за реставрација на шумските предели и Бонскиот предизвик во Источна и Југоисточна Европа, министерот Хоџа ја прифати Декларацијата за зголемување на шумската покривка во Република Северна Македонија.

Share
Прочитај повеќе

Непречен сообраќај на државните патишта по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Share
Прочитај повеќе

Заев: Со субвенциите што ги нудиме покриена е и најниската откупна цена на оризовата арпа

Оризопроизводителите добиваат субвенции од пет денари по килограм, што значи дека и најниската цена е покриена, а дополнително, како Влада, дадовме и три денари по килограм за оризовата арпа, со конечна цел да може да се надомести производниот трошок и да остане и за оризопроизводителите, истакна вчера премиерот Зоран Заев.

Share
Прочитај повеќе

И денеска облачно и студено со умерен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно, а попладне во западните делови со повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Share
Прочитај повеќе