Лабораторијата на Факултетот за прехранбена технологија и исхрана од Тетовскиот Универзитет

Досега, земјоделците од полошкиот регион своите примероци мораа да ги носат на лабораториски анлизи во Скопје.

Share
Прочитај повеќе

УХМР: Од сабота стабилизација на времето и пораст на температурата

Облачно и студено со повремен дожд и утре, од сабота стабилизација на времето и пораст на температурата.

Share
Прочитај повеќе

Падна првиот снег во Малешевијата, Маврово, Крушево

Падна првиот снег во Малешевијата, Маврово, Ниже Поле, Крушево. Снежните врнежи се најизразени кај месноста Крива Круша во Пехчевско, каде од утрово интензивно паѓа снег, додека во останатите општини од Пијанечко-Малешевскиот регион Македонска Каменица, Делчево и Берово преовладуваат врнежи од дожд.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа одржа состанок со оризопроизводителите Дијалог и со откупувачите и со производителите, е единствениот начин на кој секогаш ќе ги носиме најдобрите решенија

Вчера, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, во просториите на МЗШВ, одржа состанок со оризопроизводителитe.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ организира јавна расправа за Нацрт – Стратешки план за развој на земјоделските задруги (2022-2028)

МЗШВ организира јавна расправа за Нацрт – Стратешки план за развој на земјоделските задруги (2022-2028)

Share
Прочитај повеќе

Поради изборите сменет распоредот за лов на терените во Каменичко

Поради локалните избори кои ќе се одржат во недела на 17 октомври, изменет е распоредот за лов на ловиштата во Македонска Каменица

Share
Прочитај повеќе

Облачно и студено со дожд

Времето во земјава ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2) проследени со засилен северен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Забрана за движење на тешки товарни возила на патот Маврово – Дебар

Поради врнежи од снег на патниот правец крак Маврово – Дебар, од 9:45 часот е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила.

Share
Прочитај повеќе