Петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија. 

Share
Прочитај повеќе

Променливо облачно со локален пороен дожд, грмежи и ветер попладне

Времето денеска во претпладневните часови ќе биде променливо облачно, а од пладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Објавен јавен повик за поднесување на барања за поддршка на развојот на земјоделските задруги

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска го објави јавниот повик од новата Програма  за поддршка на развојот на земјоделските задруги за 2023 година.

Share
Прочитај повеќе

Бектеши: Нема да продолжи мерката за замрзнати цени на земјоделските производи

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција рече дека мерката за замрзнати цени на одредени земјоделски производи нема да биде продолжена по нејзиното завршување предвидено на 31 мај.

Share
Прочитај повеќе

Во Бразил воведена шестмесечна вонредна состојба – птичји грип беснее низ земјата

Бразилскиот министер за земјоделство Карлос Фаваро вчера прогласи вонредна состојба од 180 дена како одговор на појавата на многу заразен вирус на птичји грип меѓу дивите птици.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд и град

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а пладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град.

Share
Прочитај повеќе

Бабовски на 90. Генерално собрание на Светската организација за здравствена заштита на животните

Директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Николче Бабовски, во својство на делегат, од 21 до 25 мај во Париз, Франција, учествува на јубилејното 90 Генерално собрание на Светската организација за здравствена заштита на животните (WOAH).

Share
Прочитај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, од пладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Намален откупот и продажбата на земјоделски производи

Во првото тримесечје од 2023 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесува 3 136 295 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година се намалени за 35.3 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Share
Прочитај повеќе

Индекси на цените во земјоделството за aприл 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во април 2023 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е намален за 0.3 %, а кај аутпутот бележи зголемување од 9.6 %.

Share
Прочитај повеќе