Сончево и топло до среда, од четврток посвежо

Вести

Сончево и многу топло време со мала локална облачност најавуваат синоптичарите за денес. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 21, а максималната од 32 до 39 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје, слично време со минимална температура до 19 степени и максималната до 38 степени.

Топлото време ќе се задржи до среда попладне кога се очекува дестабилизација со локален пороен дожд, грмежи и умерен до засилен северен ветер. Дневната температура од четврток ќе се намали за неколку степени.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *