Времето денеска сончево со температура до 37 степени

Вести

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 21, а максималната ќе достигне од 29 до 37 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 15, а максималната ќе достигне до 35 степена.

Времето во наредните денови ќе биде под влијание на топол бран. Следува период на стабилно и многу топло време со значителен пораст на температурата.

Од среда дневната температура во поголемиот дел од земјава ќе биде над 35 степени, а некаде ќе надмине и 40 степени и ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури. Утринската температура во Скопје и во јужните делови нема да се спушта под 20 степени.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *