Висина на субвенциите за 2021 година за мали земјоделски стопанства дефинирани според историски плаќања за претходните три години

Согласно Уредбата за директни плаќања за 2021 година на корисници, за мали земјоделски стопанства дефинирани според историски плаќања за претходните три години, објавена во Сл. Весник на РСМ бр.12/2021, детално ви ги претставуваме поблиските критериуми за директни плаќања, кој може да биде корисник на средствaта, максималните износи и начинот на директните плаќања за оваа година.

Share
Прочитај повеќе

Бектеши: Објавени јавни повици за субвенционирање печки на пелети, ПВЦ прозорци, сончеви колектори и фотонапонски панели

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ги објави четирите јавни повици од Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и поттикнување на енергетската ефикасност во домаќинствата за 2021 година, предвидени за оваа година.

Share
Прочитај повеќе

Денес вакцинирани првите битолчани со Астра Зенека

На вакциналниот пункт во школската амбуланта во ОУ„Даме Груев“ во Битола,која од  денес  е вакцинален пункт  почна  вакцинацијата на  првите битолчани  против Ковид 19

Share
Прочитај повеќе

Висина на субвенциите за 2021 година за производство на предосновен и основен семенски материјал за житни култури

Согласно Уредбата за директни плаќања за 2021 година на корисници, за производство на предосновен и основен семенски материјал за житни култури  , објавена во Сл. Весник на РСМ бр.12/2021, детално ви ги претставуваме поблиските критериуми за директни плаќања, кој може да биде корисник на средствaта, максималните износи и начинот на директните плаќања за оваа година.

Share
Прочитај повеќе

Сончево со мала облачност и ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во повисоките места повремено засилен ветер претежно од североисточен правец.

Share
Прочитај повеќе

Владата одобри Меморандум за соработка за изградба на автопатски делници од Коридорите 8 и 10

Владата го одобри текстот на Меморандумот за разбирање со компанијата „Бехтел и Енка“ за соработка за проектна подготовка и изградба на автопатските делници Тетово-Гостивар-Букојчани и Требеништа-Струга-Ќафасан од Коридорот 8, како и изградба на автопатската делница Прилеп-Битола од Коридорот 10.

Share
Прочитај повеќе

Регистриран земјотрес во западна Македонија

​Земјотрес со јачина од 2,9 степени по Рихтер е регистриран утрово во 6:15 часот. Епицентарот на земјотресот е 65 километри од Скопје, во тетовско-гостиварскиот регион, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет .

Share
Прочитај повеќе

Во Битола времено затворен комунален наплатен центар

Станува збор за превентивна мерка за заштита на здравјето на вработените и корисниците на услугите, односно граѓаните кои ги плаќаа своите комунални сметки за извршени комунални услуги во заедничкиот наплатен центар во централното градско подрачје.

Share
Прочитај повеќе

Се подготвуваат субвенциите за овоштарите, потоа пари ќе земат тутунарите, а следни сточарите

Во тек е исплатата на земјоделските субвенции за 2020 година која законски е до 30 јуни 2021.

Share
Прочитај повеќе

Градоначалникот на Крушево, Христовски со апел до компаниите кои откупуваат тутун

Многу сограѓани тутунопроизводители од општина Крушево се’ уште не можат да го пласираат произведениот тутун и со тоа да обезбедат егзистенција за себе и семејството, ниту пак да обезбедат нови договори. Постојано комуницирам со овие сограѓани и се обидуваме да го надминеме проблемот.

Share
Прочитај повеќе