Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата – олабавување на мерките од 1 јуни

Главниот координативен кризен штаб на Владата на Република Северна Македонија за обезбедување целосна координација на органите на државната управа, на правните лица основани од државата, како и на единиците на локалната самоуправа, во врска со спречување, внесување и ширење на коронавирусот КОВИД-19 на денешниот состанок ги разгледа и потврди препораките на Комисијата за заразни болести за олабавување на мерките за заштита од КОВИД-19 и ги предлага на конечно усвојување на утрешната Владина седница.

Share
Прочитај повеќе

Бесими: Антикризни мерки сѐ додека економијата не застане на здрави нозе

Извесно е дека опоравувањето на економијата од ефектите од Ковид-19 кризата започна. Од почетокот на годината се забележуваат позитивни економски резултати и глобално и кај нас, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во својата колумна објавена вчера, во која порачува „антикризни мерки се’ додека економијата не застане на здрави нозе”

Share
Прочитај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Времето денеска во државата ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Април со потпросечни температури на воздухот, забележани и врнежи од снег

Потпросечни температури, врнежи од снег, со максимална измерена 29,8 степени и минимална -9,3 степени се карактеристики за април 2021 година.

Share
Прочитај повеќе

Вчера попладне силно невреме во Скочивир и околните села

Вчера попладне,  силно  невреме  го  зафати селото  Скочивир и околните  села Добровени, Сливица и излетничкото  место  Коњарка.

Share
Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Заев: Секоја педа обработливо земјиште ја ставаме во функција на ресурс за економски развој, а земјоделецот добива повеќе, ништо не губи

Претседателот на Владата Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања во Собранието на Република Северна Македонија посочи на придобивките за економијата и за земјоделците од Законот за земјоделско земјиште.

Share
Прочитај повеќе

Филипче: Од 1 јуни се укинува задолжителното носење маски на отворено и забраната за групирање

Од 1 јуни, заштитните маски да не бидат задолжителни на отворено. На сите затворени места, јавен превоз и секаде каде што не може да се одржува препорачана дистанца, остануваат задолжителни, напиша на својот фејсбук-профил министерот за здравство Венко Филипче. Тој додаде и дека полицискиот час останува на сила.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска променливо и посвежо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со сончеви периоди. На места ќе има локален пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат.

Share
Прочитај повеќе

Невреме со пороен дожд и грмежи во Куманово

Дел од граѓаните пријавија дека им се поплавени подрумските простории.

Share
Прочитај повеќе

СДСМ: Владата продолжува со грижата за сите граѓани-Во тек се јавните повици за мерките и програмите од Оперативниот план за вработување

Владата предводена од СДСМ продолжува со креирање и имплементација на корисни мерки и политики чија цел е намалување на невработеноста и санирање на неповолните ефекти од коронакризата врз економијата, велат преку соопштение од СДСМ.

Share
Прочитај повеќе