Инвестирајте преку ИПАРД за Мерка 7 – Услуги на рурално население: Домови за стари лица и рехабилитација

Веќе  започна да тече подготвителниот рок од 30 дена за прибирање на целокупната документација која е потребна за аплицирање и добивање на финансиска поддршка преку мерката 7 „ Диверзификација на фарми и развој на мали бизниси“ од ИПАРД 2 програмата.

Share
Прочитај повеќе

Во Делчево преку Источно-плански регион во 2020 реализирани проекти од над 20 милиони денари

Во Делчево преку програмата за работа на Источно-планскиот регион во 2020 година се реализирани проекти во висина од над 20 милиони денари. Меѓу позначајните реализирани проекти во изминатата година, координаторот на ИПР Емил Василев ги напомена изградбата на пешачкиот мост и изградбата на агрометеоролошка станица.

Share
Прочитај повеќе

Денес умерено облачно

Денеска  времето ќе биде умерено облачно а ќе има услови и за локален краткотраен дожд. Ќе дува умерен,  на некои места засилен ветер од западен и од југозападен правец. Температурите ќе се движат во интервалот од 18 до 26 степени.

Share
Прочитај повеќе

Од денеска полициски час од 23:00 до 05:00

По препорака на Комисијата за заразни болести, поради стивнувањето на епидемијата во земјава, Владата донесе одлука наместо од 21:00 часот, полицискиот час од денеска да започнува од 23:00, а ќе трае до 05:00 часот.

Share
Прочитај повеќе

Битиќи и Хоџа во посета на ЈП „Хидросистем Злетовица“

– Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска ќе го посетат јавното претпријатие за извршување на водостопански услуги „Хидросистем Злетовица“ и ќе направат увид на „Зафат 3“ – зафатна градба за водоснабдување на Штип, Свети Николе, Лозово и Карбинци, информираат од Владата.

Share
Прочитај повеќе