ЦУК: Состанок во пресрет на сезоната на можни пожари на отворен простор во државата

Во пресрет на сезоната на можни пожари на отворен простор во државата,под раководство на в.д. директорот Стојанче Ангелов, во ЦУК беше реализиран работен состанок, се наведува во соопштението од ЦУК.

Share
Прочитај повеќе

Зголемени водостоите на Вардар и Радика

За шест сантиметри е зголемено нивото на реката Радика, а за пет сантиметри на реката Вардар кај Скопје во однос на вчерашниот ден, покажуваат денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи.

Share
Прочитај повеќе

Олабавени рестриктивните мерки, денеска без полициски час, од утре ќе трае четири часа

Полициски час денеска ќе нема поради верскиот празник Рамазан Бајрам, а веќе од утре тој ќе биде скратен и ќе трае од полноќ до 4 часот наутро. 

Share
Прочитај повеќе

Љупчо Николовски: Градиме партнерски однос со земјоделците, вложуваме во развој и модернизација на земјоделството!

Градиме партнерски однос со земјоделците, вложуваме во развој и модернизација на земјоделството!, истакна вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне сончево со мала облачност, попладне во северните делови дожд и грмежи

До петок ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност, додека од сабота се очекува влажен бран со врнежи од дожд во поголем дел од земјава, соопшти УХМР.

Share
Прочитај повеќе