46,5 мил.долари од светска банка предвидени за енергетска ефикасност и образование

Проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор е во вредност од 25 милиони евра, а проектот за унапредување на основното образование е вреден 21,5 милиони евра.

Share
Прочитај повеќе

Од утре на охридскиот аеродром брзи антигенски ковид-19 тестови

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ патниците ќе можат да направат брзи ковид-19 тестови. Услугата ќе се реализира преку соработка на „ТАВ Македонија“ и Клиниката „Жан Митрев“ односно нејзината лабораторија за генетика и персонализирана медицина, што ќе врши брзи антигенски тестови.

Share
Прочитај повеќе

„ Диверзификација на фарми и развој на мали бизниси“

Тече подготвителниот период за подготвување на потребна документација за повикот што наскоро ќе биде објавен и ќе може да се доставуват апликации.

Share
Прочитај повеќе

Велика Британија ги призна македонските возачки дозволи

Официјално, Велика Британија ги призна македонските возачки дозволи. Оваа вест ја објави на  својот Фејсбук  профил, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски .

Share
Прочитај повеќе

Првиот ден на Рамазан Бајрам е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 13 Мај 2021 година (четврток), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Share
Прочитај повеќе

Денес сончево со мала облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност.

Share
Прочитај повеќе

Нова инвестиција на „ЛЕАР“ и „Нормак Инвестмент Груп“ во ТИРЗ Тетово

Американската компанијата „ЛЕАР“ и „Нормак Инвестмент Груп“ денеска во Технолошко индустриската развојна зона во Тетово ќе постават камен-темелник на новата заедничка инвестиција. Станува збор за нов втор инвестициски циклус кој изнесува 15 милиони евра.

Share
Прочитај повеќе