Зголемен водостојот на Охридското Езеро

За еден сантиметар е зголемен водостојот на Охридското Езеро, а нивоата на останатите две природни езера во земјава се исти како вчера, покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Share
Прочитај повеќе

Услови и потребна документација за користење средства од ИПАРД, мерка 7 – „Инвестиции во услуги за руралното население“

Eдна од главните цели на мерката 7 од ИПАРД 2 програмата, е поттикнување на вработувањето преку создавање на нови и задржување на постојните работни места, со што зголемува нивото на економска активност во руралните средини, се подобрува квалитетот на живот и се намалува руралната депопулација.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност

Денеска во земјава времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во планинските региони со услови за краткотраен локален дожд. 

Share
Прочитај повеќе