Денес се празнува Ѓурѓовден

Денес се празнува Ѓурѓовден, празник во чест на Свети великомаченик Георгиј Победоносец, празникот на обновувањето на природата и на животот воопшто.

Share
Прочитај повеќе

ЕУ поддршка за ЦЕФТА во создавањето Заеднички регионален пазар

Секретаријатот на ЦЕФТА беше домаќин на состанок со амбасадорите на страните на ЦЕФТА во Европската унија

Share
Прочитај повеќе

Шајноски: Преку повеќе типови на зелена карта до нејзино поевтинување

Цената на зелениот картон би можело да се намали ако се зголеми конкурентноста, односно ако на пазарот му се понудат повеќе различни опции за нејзиното времетраење или зачестеност на употребата, рече во своето вечерашно гостување во емисијата Економски Магазин на Алсат, првиот човек на Агенцијата за супервизија на осигурувањето, Крсте Шајноски.

Share
Прочитај повеќе

Отворен повик за обука на жени претприемачи

Во рамки на проектот „WECAN“, што се спроведува од страна на Центар за управување со знаење, заедно со пет партнери од други европска земји, во месец мај и јуни 2021 предвидена е обука наменета за секоја возрасна жена која е подготвена да создаде вредност, да започне нов бизнис или да ги зголеми нејзините шанси и да ги надгради своите опции за кариера преку клучните претприемачки вештини.

Share
Прочитај повеќе

Времето денес сончево и топло

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.

Share
Прочитај повеќе