Официјално пуштено осветлувањето на речното корито на Црн Дрим

Со пригодна свеченост и огномет, синоќа  беше пуштено осветлувањето на реката Црн Дрим. Осветлувањето официјално го пушти струшкиот градоначалник Рамиз Мерко.

Share
Прочитај повеќе

Високите температури закана за безбедноста на храната

АХВ ги потсетува граѓаните да купуваат храна од проверени места, каде производите, особено лесно расипливите од животинско потекло се чуваат во разладни уреди.

Share
Прочитај повеќе

Неделава температури над 40 степени, ќе се активира портокалово и црвено ниво на опасност

Топло време со натпросечни температури кои ќе достигнат и до 41 степен, се очекуваат од утре во следните денови, а за денеска попладне има најава за пороен дожд со грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

На делницата Пресека – село Врбјани утре прекин во сообраќајот поради минирање

На патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – село Врбјани, сообраќајот ќе биде во прекин 15 – 20 минути меѓу 12:00 и 15:00 часот.

Share
Прочитај повеќе

Реките под просекот и покрај врнежите

И покрај врнежите што ја зафатија земјава, водостоите на повеќето реки се под или околу јунскиот просек.

Share
Прочитај повеќе

Силно невреме со град погоди повеќе делови од Македонија

Силно невреме  проследено со град со големина на  орев го погоди пелагонискиот регион вчера доцна попладнето.

Share
Прочитај повеќе