Повисок водостојот на Вардар кај Јегуновце во однос на вчера и на јунскиот просек

За 39 сантиметри денеска е повисок водостојот на Вардар кај Јегуновце во однос на вчерашните мерења, а за 22 сантиметри во споредба со јунскиот просек.

Share
Прочитај повеќе

Делегација од Сојузната држава на САД, Вермонт, предводена од заменик гувернерот на Вермонт, Mоли Греј во МЗШВ

Денеска ја пречекав делегација од Сојузната држава на САД, Вермонт, предводена од заменик гувернерот на Вермонт, Mоли Греј, заедно со командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал – мајор Грег Најт, кои го посетија Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, како дел од Програмата за државно партнерство.

Share
Прочитај повеќе

ОЈО – Кочани оцени дека нема законски пречки за изградба на мини хидроцентралата на Мала Река

Основото јавно обвинителство од Кочани оцени дека нема законски пречки за реализација на проектот за изградба на мини хидроцентрала на Мала Река кај браната Гратче.

Share
Прочитај повеќе

Сончево со мала облачност и слаб ветер од северозападен правец

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Паркирањето во Охрид до 1 септември по повисоки сезонски цени

Согласно одлуката на Советот на Општина Охрид за утврдување на цени за користење на паркинг-просторот во летниот период, ЈП „Билјанини ивори” започна со наплата на паркирањето според сезонска тарифа на јавните паркиралишта во градот.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Ќе се надминат атминистративните бариери за штетите предизвикани во земјоделството во Арачиново, Гази Баба, Могила,Струмица

Покрај одлуката за олеснување на мерките за заштита од пандемијата КОВИД-19, на денешната седница ги донесевме и следниве одлуки:

Share
Прочитај повеќе