Бензините и дизелот поскапуваат за половина денар

За половина денар поскапуваат Еуросупер БС-95и Еуросупер БС-98 и дизелот, а екстра лесното масло за домаќинство за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ. Билатерална соработка со Романија

Во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, денеска остварив средба со Н.Е Адела Моника Аксинте, амбасадор на Романија во Република Северна Македонија.

Share
Прочитај повеќе

По силните врнежи, наноси од камења и песок на патот Делчево-Македонска Каменица

Силните врнежи што го зафатија делчевскиот регион предизвикаа помали и поголеми наноси од камења и песок на регионалниот пат А3 во правец од Делчево кон Македонска Каменица.

Share
Прочитај повеќе

„Владата е тука да помогне и годинава“, одговори Заев на прашањето дали очекува мирен гроздобер

„Владата е тука да поддржи и да помогне и оваа година, сигурно ќе развиеме планови и политики за да помогнеме и да поддржиме сѐ со конечна цел, за вакви тешки моменти коишто предизвикаа рефлексија и навистина погоденост во многу гранки“.

Share
Прочитај повеќе

АХВ по трет пат дел од Светскиот ден на безбедна храна 7 јуни

Агенцијата за храна и ветеринарство,  ќе се приклучи на глобалната кампања за одбележување на 7 јуни  –  Светски ден на безбедна храна, кој во 2019 година за прв пат беше востановен од Организацијата за земјоделство и храна на Обединетите Нации – ФАО.

Share
Прочитај повеќе

„Ековита: За родова еднаквост и давање што поголемо значење на жените фармери во земјоделството

Настанот беше дел од проектот за институционално јакнење на членките на „Рурална коалиција”.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, уште од претпладневните часови нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе