Николовски и Тренчевска се сретнаа со претставници на Националната федерација на фармери: „Ги правиме сите напори, за системски да го утврдиме надоместокот за мајчинство“

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, се сретнаа со претставници на Националната федерација на фармери.

Share
Прочитај повеќе

За викендот дожд, на планините снег

На планините, особено во западните делови, ќе има повремени врнежи од дожд и снег, а на повисоките планини повремен слаб снег. Ќе дува слаб до умерен, повремено засилен ветер од североисточен правец.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Оваа година имаме добар квалитет на тутунот и очекуваме минимум 20% зголемување на откупната цена

Министерот Николовски се сретнал со откупувачите на тутун кои го информирале дека се подготвени за навремено започнување на откупот на тутун.

Share
Прочитај повеќе

Денеска и утре саем на мед во Куманово

„Саем на мед“ ќе се одржи денеска и утре во Куманово, најавија од пчеларското здружение „Пчела“. Манифестацијата ќе се одржи на градскиот плоштад, по повод Денот на градот.

Share
Прочитај повеќе