Поевтина струја за прехранбената индустрија, комунални претпријатија и училишта

Властите велат дека од 1 декември сите компании кои можат да ја користат мерката за субвенционирано снабдување со електрична енергија по цена од 80 евра за мегават час ќе треба да ги намалат цените на производите.

Share
Прочитај повеќе

2.000 изложувачи од 87 земји на Fruit Logistica 2023 во Берлин

Fruit Logistica е водечки саем за секторот на свежи производи, овошје и зеленчук, кој нуди бројни деловни можности, вмрежување и контакти на клучните носители на одлуки во секој сектор од индустријата.

Share
Прочитај повеќе

Од 1 декември Русија воведува привремени ограничувања за испорака на сите растителни производи од Македонија поради откривањето на кафеава мермерна бубачка во јаболката

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања за испорака на сите растителни производи од Македонија во Русија во врска со откривањето на кафеава мермерна бубачка во јаболката од земјава. Ова се наведува во пораката на ресорот.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Николовски ќе се сретне со косовскиот колега Фатон Пеци

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе оствари средба со министерот за земјоделство, шумарство и рурален развој на Косово, Фатон Пеци.

Share
Прочитај повеќе

Oд утре леб и за 32 денари, поевтини млечни производи по Нова година

Дел од пекарниците најавуваат дека од утре, 1 декември, граѓаните ќе може да купуваат леб и за 32 денара.

Share
Прочитај повеќе