Собранието ги усвои измените на Законот за вино, се олеснуваат условите за производство на вино во малите семејни винарии

Собранието на Република Северна Македонија попладнево го усвои Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за вино.

Share
Прочитај повеќе

Ванчо Ристов, најуспешен лозар за 2021 година: „Добра работа е да има сѐ повеќе мали семејни винарии“

Ванчо Ристов од Неготино, кој од Земјоделското здружение „Современо земјоделство“ на манифестацијата „Избор на најуспешни во областа на земјоделството“ доби признание за најуспешен лозар, повеќе од 40 години се занимава со лозарство. Од половина хектар старо лозје на неговите родители, Ванчо стигнал до денешните 4 хектари лозови насади.

Share
Прочитај повеќе

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информираат од АМСМ.

Share
Прочитај повеќе

Водостојот на реките под просекот за септември

Водостојот на повеќето реки низ државата е под просекот за септември, освен Вардар кај Демир Капија, покажуваат дневните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи

Share
Прочитај повеќе

Асоцијацијата на земјоделци против нови цени на лебот

 Асоцијацијата на земјоделци на Македонија не се согласува и остро реагира на најавата за зголемување на цената на лебот и на белите печива.

Share
Прочитај повеќе

СДСМ: Исплатени 230 милиони денари субвенции за 4.846 земјоделски субјекти

Исплатени 230 милиони денари субвенции за 4.846 земјоделски субјекти, вистинската грижа за земјоделците продолжува.

Share
Прочитај повеќе

Умерено облачно, со максимална температура до 35 степени

Времето денеска во државава ќе биде малку до умерено облачно и нешто потопло, најави Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР.)

Share
Прочитај повеќе