Изменет режим на сообраќај следните три дена кај новиот кружен тек во Неготино

Од утре до недела ќе има изменет режим на сообраќај кај новиот кружен тек во Неготино, информираат од неготинската локална самоуправа.

Share
Прочитај повеќе

Свежото време погодно за прибирање на родот во земјоделството

Намалување на температурите кои се невообичаени за овој период од годината, ќе им годат на земјоделците за прибирање на родот во градинарството на отворено, жетвата на пченката, добирањето на тутунот и неговото сушење, бербата на грозјето и овошките од средностасните сорти, велат агрометеоролозите од УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Денови на македонскиот мед

На улица „Македонија“ во центарот на Скопје денеска ќе се одржи традиционалната манифестација Денови на македонскиот мед.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне променливо облачно, попладне сончево

Времето претпладне, особено на север и на исток,  ќе биде променливо облачно. Во попладневните часови ќе преовладува сончево време. Преку денот ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, информираат од УХМР.

Share
Прочитај повеќе