Министерот Хоџа денеска ќе учествува на манифестацијата „Избор на најуспешни во областа на земјоделството“

Денеска, (06.09.2021, понеделник) министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, ќе учествува на манифестацијата „Избор на најуспешни во областа на земјоделството“

Share
Прочитај повеќе

Испратена екипа за теренско гаснење на пожарот на Галичица

Градоначалникот Константин Георгиески, како што информираат од општина Охрид, рано утринава бил на терен во подножјето на планината Галичица, каде што согласно заклучоците од вчерашниот состанок на Кризниот штаб на Општина Охрид, била испратена првата група која, како што информираат, иамал задача да направи увид на состојбата со пожарот и да делува каде што има потреба.

Share
Прочитај повеќе

Вински музеј Кавадарци одбележува една година постоење

Винскиот музеј Кавадарци денеска одбележува една година постоење. 

Share
Прочитај повеќе

Исплатени над 151 милион денари на сметките на лозарите

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 6.041 лозар исплати над 151 милион денари. 

Share
Прочитај повеќе

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец  август 2021 година.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа на протестот на лозарите во Неготино: Гарантирам дека ќе се откупи целото произведено грозје Договорено е протестот да прекине и до среда да им се одговори на нивните барања

Вчера, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа беше во Неготино, каде протестираа незадоволни лозари. Заедно со градоначалникот на Општина Неготино Тони Делков, пратениците Даниела Колева и Панчо Минов, тие денеска ненајавено отидоа на протестот за да ги слушнат барањата на лозарите кои протестираа.

Share
Прочитај повеќе