С О О П Ш Т Е Н И Е за пријавување за полагање на испит за добивање на лиценца за проценка на тутун

Пријавувањето на заинтересираните кандидати за полагање на испит заради добивање на лиценца за процена на необработен тутун ЗАВРШУВА ЗАКЛУЧНО СО 04 Октомври 2021 година.

Share
Прочитај повеќе

Годишното собрание на Сојузот на одгледувачи на овци „Модерен овчар“,

Годишното собрание на Сојузот на одгледувачи на овци „Модерен овчар“, денеска се одржа по трет пат, во присуство на членовите на Сојузот и претставници на МЗШВ, АХВ и АФПЗРР.

Share
Прочитај повеќе

Онлајн состанок помеѓу Министерство за финансии и Министерство за земјоделство ,шумарство и водостопанство

Во организација на Министерството за финансии, денеска се одржа онлајн состанок на кој присуствуваа министрите од Владата на Република Северна Македонија.

Share
Прочитај повеќе

Оризопроизводителите на протест, бараат дефинирање на производна цена на оризот и забрана за увоз на неквалитетен ориз

Високите цени на репроматеријалите, а ниската откупна цена на оризот и арпата повторно на протест ќе ги извади земјоделците од Kочанско.

Share
Прочитај повеќе

Се гради опточниот тунел на браната Речани кај Кочани

Во завршна фаза е пробивањето и изградбата на таканаречениот опточен тунел со низводен зафат, со што градежната оператива го реализира главниот хидројазол на новата брана Речани.

Share
Прочитај повеќе

Кампања за значењето на автохтоната македонска медоносна пчела

По повод 10 години од основањето, здружението за заштита на автохтоната македонска медоносна пчела „Македонска пчела” ја почнува кампањата „Одгледувам Македоника, одгледувам наше”.

Share
Прочитај повеќе

Денеска сончево и топло, утре облачно со дожд

Времето во земјава ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец (на места со брзина над 70 км /час).

Share
Прочитај повеќе