Утре и задутре зголемена облачност, со краткотраен дожд

Утре и задутре ќе има зголемена облачност, а на места ќе има појава на краткотраен дожд, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Share
Прочитај повеќе

Сесија посветена на НП Шар Планина на Светскиот самит за конзервација на природата

Во павилјонот на Европската Унија во рамки на Светскиот конгрес за конзервација на природата во Марсеј, беше организира посебна сесија посветена на националниот парк Шар Планина, како дел од Европскиот зелен појас.

Share
Прочитај повеќе

Во Гевгелија се одржува традиционалната „Смоквијада 2021“

Во Гевгелија се одржува традиционалната манифестација 15. по ред „Смоквијада 2021“ во организација на Здружението на граѓани „Тера“.

Share
Прочитај повеќе

Прекин во сообраќајот на автопатот Кичево- Охрид

Денес (07.09.2021) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – Песочан, поради изведување градежни работи на пат (минирање) сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 11:00ч. – 14:00ч. во времетраење од 15 – 20 минути, информираат од АМСМ.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Да се биде земјоделец е чест, тоа не е лесно, но сепак вреди

Земјоделците не се сами во својата борба за пласман, профит, модернизација, развој и унапредување на производството, истакна министерот во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, вчера во Битола.

Share
Прочитај повеќе