(ВИДЕО) Синпекс – Добитник на признание за најуспешни во земјоделството за 2021

Нивното мото е Грижа за квалитетот, а желбата за осовременување и унапредување на македонскиот земјоделец им донесе застапништво на десетици светски брендови за производство на трактори и механизација кои ги задоволуваат светските стандарди.

Share
Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ленче Николовска: Руралните жени да имаат поголема поддршка како од централната така и од локалната власт

Во Битола, во организација на земјоделското здружение „Современо земјоделство“, финансиски поддржано од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, се одржа манифестацијата „Избор на најуспешни во областа на земјоделството“. На најдобрите земјоделци, агробизнисмени и претставници на институциите им беа доделени признанија за успешност во производството и професионалност во работата.

Share
Прочитај повеќе

Сопственици на рибници на Тиквешко Езеро бараат да не се испушта нагло вода од езерото

 Загрозени се рибите поради нагло испуштање на вода од Тиквешкото Езеро, реагираа денеска сопственици на рибници поставени во втората по големина вештачка акумулација во државата.

Share
Прочитај повеќе

Нуредини: Животната средина во фокусот на разговорите со француските сенатори

Министерот Нуредини увери дека поддршката од страна на Франција отвара широко поле на соработка во повеќе економски сфери.

Share
Прочитај повеќе

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство домаќин на висока делегација од Република Црна Гора – Хоџа: Имаме многу полиња за соработка, ќе почнеме со реализација уште денеска

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство беше домаќин на висока делегација од Република Црна Гора, предводена од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство на Црна Гора, г-дин Александар Стијовиќ.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со слаб северен ветер

Времето утрово ќе биде свежо, а преку денот сончево со мала локална облачност претежно во планинските региони. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер кој во пределот од Кумановско до Штипско краткотрајно ќе засилува.

Share
Прочитај повеќе