Вицегувернерката Митреска: Се очекува стабилизирање на глобалните цени на храната и енергенсите

Шокот што го предизвика војната во Украина врз цените на примарните производи на светските берзи придонесе за поголема нагорна корекција на стапката на инфлацијата и кај нас.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со слаб ветер и пониски температури

Времето во земјава ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Поради разведрувањето утринските температури ќе бидат ниски за овој период од годината.

Share
Прочитај повеќе

Доделени договорите за набавка на модерни системи за наводнување

Во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство беа доделени договорите за набавка на модерни системи за наводнување, конструкција на бунари и други зафати на површински води.

Share
Прочитај повеќе