Ќе се продолжи рокот за аплицирање за субвенции

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира земјоделците дека до Владата на Република Северна Македонија доставено е барање за измена на Програмата и Уредбата  за финансиска поддршка во земјоделството, со што ќе се продолжи рокот за аплицирање за субвенции до 30 јуни.

Share
Прочитај повеќе

Николовски од Теарце: Го решаваме проблемот за наводнување на 120 земјоделски семејства со околу 300 хектари земјоделско земјиште

Со изградба на нов модерен еколошки и економски систем за наводнување во Тераце, го решаваме проблемот за наводнување на 120 земјоделски семејства со околу 300 хектари земјоделско земјиште.

Share
Прочитај повеќе

МТСП: Во понеделник почнува исплатата на мајските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка

Министерството за труд и социјална политика известува на ден 30.05.2022 год. (понеделник) започнува етапната исплата на мајските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено.

Share
Прочитај повеќе

Нестабилно време со грмежи и врнежи за викенд

Последниот работен ден од оваа седмица ни носи сончево и топло време, кое во попладневните часови ќе предизвика нестабилност која ќе донесе пороен дожд, но и грмежи и силен ветер. 

Share
Прочитај повеќе

Од денеска до понеделник целосно се затвора сообраќајниот влез во Битола од Ресен

Од утрово во 7 часот и во наредните три денови до понеделник, во целост ќе биде затворен западниот сообраќаен влез во Битола, односно од Ресен и Охрид.

Share
Прочитај повеќе

Ќе се продолжи рокот за аплицирање за субвенции

По големиот број реакции и  прашања  од земјоделците дали ќе се продолжи рокот за аплицирање за субвенции за 2022 година, тимот на “Современо  земјоделство” го контактираше Министерството за земјоделство шумарство и  водостопанство  дали има можност да се продолжи рокот за пријавување.

Share
Прочитај повеќе