Студенти од Факултетот за земјоделство и храна гости во МЗШВ

Утрово гости во Министерството ни беа млади, драги гости  драги студенти од Факултетот за земјоделство и храна. 

Share
Прочитај повеќе

ЕК: Македонија да го прошири опсегот на ИПАРД 3 со барање нови мерки

Европската комисија (ЕК) препорачува Македонија дополнително да ги зајакне своите капацитети во ИПАРД структурите и да го прошири опсегот на ИПАРД 3 Програмата со барање нови мерки.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево и топло со температура до 29 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност, наутро посвежо, а преку денот топло.

Share
Прочитај повеќе

Одбележување на Светскиот ден на пчелите

Под покровителство на Амбасадата на Република Словенија во земјава и Програмата за зачувување на природата во Република Северна Македонија, во соработка со Едукативниот центар за зачувување на природата во Негрево и Здружението на пчелари од Брегалничкиот регион Меден Исток, денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на пчелите.

Share
Прочитај повеќе

Сите опции освен замрзнување на цените во оптек-Владата анализира како да ја ублажи инфлацијата

Владата прави анализи кои мерки ќе продолжат по 31ви мај за ублажување на инфлацијата, најави премиерот Ковачевски.

Share
Прочитај повеќе

Кампања за авионско фрлање мамки за вакцинација на лисици против беснило

Директорот на Агенција за храна и ветеринарство Николче Бабовски и Штефан Худолин, шеф на Секторот за соработка при Делегација на ЕУ во Република Македонија, денеска на спортскиот аеродром Стенковец, ќе ја промовираат пролетната кампања за авионско фрлање на мамки за вакцинација на лисиците против беснило, подржана од Европската унија.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Земјоделците да бидат спокојни и да не потпаѓаат на лажни вести, вода за земјоделските површини има

Заедно со директорот на АД ЕСМ Васко Ковачевски, министерот Љупчо Николовски денеска беше во увид на браната Тиквеш.

Share
Прочитај повеќе