Бачовски: Исплатени близу 12 милиони денари за набавени вештачки ѓубрива за прихрана на посевите со пченица, пченка, јачмен и сончоглед

Никица Бачовски, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделците на својот фејсбук-профил објави дека денеска е извршена втората исплата за набавени вештачки ѓубрива за прихрана на посевите со пченица, пченка, јачмен и сончоглед.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ бара од пратениците едногласно да го усвојат Законот за земјоделство и рурален развој како приоритетен на денешната пленарна седница на Собранието

Покажаниот консензус во рамки на Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство при Собранието, кој значеше едногласно усвојување на Законот за земјоделство и рурален развој потребно е пратениците да го покажат и за време на денешната пленарна седница.

Share
Прочитај повеќе

Од денеска повторно во функција сообраќајниот влез во Битола од правец на Ресен

Општина Битола информира дека заврши асфалтирањето на улицата „Довлеџик”, со што повторно во употреба е западниот сообраќаен влез во градот од Ресен.

Share
Прочитај повеќе

Најмногу дожд во Ѓуриште и Струмица, 43 литри на метар квадратен

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Ѓуриште и Струмица, 43 литри на метар квадратен, а најмалку во Претор, Тополчани, Демир Капија и Гевгелија, еден литар на единица површина.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево и топло, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе