Николовски: приоритет е да се заштити земјоделското производство

Во услови на светска криза, и галопирачки климатски промени да се заштити земјоделското производство е приоритет.

Share
Прочитај повеќе

Предвидувањата на ФАО за глобалното производство на житарки – Се очекува цените и за следната сезона да останат високи

Врз основа на првичните прогнози на ФАО за глобално производство на житарки во 2022 година и нивна употреба во 2022/23 година, нивното производство не би било доволно за да се исполнат очекуваните барања за употреба.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови облачноста ќе се зголеми и на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд проследен со појава на грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме.

Share
Прочитај повеќе