Писмо до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски

Во овој клучен период се носат исклучително важни закони за нашите сограѓани земјоделци и традиционалните земјоделски семејства.

Share
Прочитај повеќе

Николовски повторно апелира: Пратениците да ги изгласаат законските измени

Пратениците да ги изгласаат законските измени, за да се исплати поддршката на тутунарите.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец.

Share
Прочитај повеќе

Илиевски за штетите од невремето

На вчерашната седница на Советот на општина Битола, била прифатена иницијативата на советникот Методија Илиевски од СДСМ за дополнување на нови членови, односно експерти од сферата на земјоделството во комисијата за штети од елементарни и други непогоди.

Share
Прочитај повеќе

Бачовски: Ајхан Јашаров од Тополница преку мерката 113 има набавено млин за мелење жито, преса балирачка, лента за товарање бали, молзачка за кози и пумпа за наводнување

Директорот на Платежната агенција, Никица Бачовски, во текот на вчерашниот ден го посети семејството Јашарови од село Тополница, Радовиш.

Share
Прочитај повеќе

Бачовски: Исплатени близу 12 милиони денари за набавени вештачки ѓубрива за прихрана на посевите со пченица, пченка, јачмен и сончоглед

Никица Бачовски, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделците на својот фејсбук-профил објави дека денеска е извршена втората исплата за набавени вештачки ѓубрива за прихрана на посевите со пченица, пченка, јачмен и сончоглед.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ бара од пратениците едногласно да го усвојат Законот за земјоделство и рурален развој како приоритетен на денешната пленарна седница на Собранието

Покажаниот консензус во рамки на Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство при Собранието, кој значеше едногласно усвојување на Законот за земјоделство и рурален развој потребно е пратениците да го покажат и за време на денешната пленарна седница.

Share
Прочитај повеќе

Од денеска повторно во функција сообраќајниот влез во Битола од правец на Ресен

Општина Битола информира дека заврши асфалтирањето на улицата „Довлеџик”, со што повторно во употреба е западниот сообраќаен влез во градот од Ресен.

Share
Прочитај повеќе

Најмногу дожд во Ѓуриште и Струмица, 43 литри на метар квадратен

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Ѓуриште и Струмица, 43 литри на метар квадратен, а најмалку во Претор, Тополчани, Демир Капија и Гевгелија, еден литар на единица површина.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево и топло, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе