Последните врнежи го задржаа доброто ниво на вода во акумулациите во Струмичко

Последните врнежи го задржаа доброто ниво на вода во сите акумулации во Струмичко. Во нив има доволно количина вода за пиење и наводнување, а површините од околу 2 илјади хектари се наводнуваат континуирано.

Share
Прочитај повеќе

Бектеши: Со новиот закон ќе се затвараат компании кои ставаат преголеми маржи

„Со новиот закон ќе се затвараат компании кои ставаат преголеми маржи, казните ќе бидат до 5.000 евра“.

Share
Прочитај повеќе

„Тиквеш“ доби три награди на Софискиот балкански вински фестивал

Во конкуренција меѓу 280 винарии, производители и увозници на вино од сите балкански земји, „Тиквеш“ доби три награди на 11. Балкански вински фестивал, јави дописникот на МИА од Софија. Признанијата ги доби во категоријата Најдобро суво вино/Балкан Шоу.

Share
Прочитај повеќе

СДСМ: Вложуваме во земјоделството и се грижиме за сите земјоделци и сточари

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Владата посветено работат и во консултација со земјоделците и стоачрите преку подсекторските групи се носат мерки за поддршка на секој еден земјоделец

Share
Прочитај повеќе

Дванаесет награди за „Тиквешки семејни винарии” на Балканскиот интернационален натпревар за вино

По пет златни и сребрени и  две бронзени медали, освоија мини винарници, членови на Здружението „Тиквешки семејни винарии”, на Балканскиот интернационален натпревар и фестивал за вино, којшто овојпат се одржа во Атина.

Share
Прочитај повеќе

Авионско прскање против комарци во Штип

На територијата на општина Штип денеска се спроведува  авионска дезинсекција со цел уништување на возрасните комарци. Запрашувањето се спроведува во периодот од 5 до 07:30 часот наутро.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, а во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе